İspanya Grand Prix hakkında bilmeniz gereken her şey

Kısa bir Amerikan macerasından sonra İspanya Grand Prix’si için Avrupa’ya ve Circuit de Barcelona-Catalunya’ya döndüğümüzde tanıdık bir yer Formula 1’i bekliyor.

Barselona pisti, 1991’deki ilk Grand Prix’sinden bu yana F1’de her zaman mevcut bir mekan olmuştur, ancak o yıllarda birkaç küçük düzen değişikliği geçirerek bugün olduğu gibi 4.675 km’lik asfalt şeridi haline gelmiştir.

Bununla birlikte, pistin özü, dalgalanmaları ve viraj uzunlukları ile hızların akışkan karışımı ile kalır ve bu da onu F1 takımlarının her kış yeni kreasyonlarını test etmeleri için ideal bir yer.

Uzun, yokuş yukarı 3. viraj, sürücülerin araçlarının ne kadar dengeli olduğunu bulmaları için mükemmel bir ölçüttür.

Eğer bunu düz bir şekilde yapabilirlerse, yaptıkları gibi 4 g civarında çekerlerse, bu, araçlarının 16 virajın tamamında ve takvimin geri kalanında onlara iyi hizmet edeceğinin iyi bir göstergesidir.

Pistteki en son değişiklik, 2021’de 10. virajın derinleştirilmesi, pistin iki DRS Bölgesi’nden ilkinin, bir sollamayı tamamlayıp tamamlamamak arasındaki farkı kanıtlayabilecek birkaç metre ekstra koşuya sahip olduğu anlamına geliyor.

Pist, F1’in pistte uzun yıllar süren testleri sayesinde padoktaki herkese tanıdık geliyor ve Şubat ayındaki üç günlük sezon öncesi pist seansı da dahil olmak üzere, bu da bize tamamen yeni 2022 araçlarına ilk bakışlarımızı sağladı.

Williams Formula1 takımında Cuma günkü ilk Serbest Antrenman seansında Nyck de Vries takıma katılacak.

Alex Albon’un yerine piste çıkacak ve bu sezon zorunlu kılınan iki genç sürücü seansından birini yerine getirecek.

FIA Formula E Dünya Şampiyonu ve 2019 Formula 2 Şampiyonu olan 27 yaşındaki Hollandalı yarışçı, Alex ikinci antrenman seansından FW44’e dönmeden önce takımın Sıralama Yarışları ve Grand Prix öncesi hazırlık çalışmalarına yardımcı olacak.

Alex Albon, Circuit de Barcelona-Catalunya’ya griddeki herkes kadar aşina, genç kariyeri boyunca burada yarışmış, GP3 ve Formula 2’de gümüş eşyalar almış durumda.

Bu yıl İspanya’ya dönerken bu yüksek uçuş deneyimlerinden yararlanmayı umuyor:

“Barcelona’ya geri dönmek iyi olacak.” diyen Alex; “Sezon öncesi testler için orada olduğumuzdan beri aracın ne kadar geliştiğini görmek istiyorum.”

“Bu iyi bir pist ve her sürücünün sayısız tur attığı bir pist, diğer pistlerden daha fazla.”Bu aşinalık bu hafta sonu benim lehime çalışacak ve Nyck araçtayken FP1’de oturduktan sonra daha hızlı hızlanmama yardımcı olacak.”

“Miami’den sonra daha fazla puan için açız, bu yüzden zorlamaya devam edeceğiz.”

Nicholas Latifi, Barselona’da da birden fazla podyum ve 2019’da bir galibiyetle başarı elde etti ve Kanadalımızın dört gözle beklediği klasik bir mekana geri dönüş olduğunu söyledi:

“Birkaç sokak tarzı pistten sonra, daha geleneksel Circuit de Barcelona-Catalunya’ya geri dönmek güzel olacak.”

Bu, FW44 ile nerede olduğumuzun ve sezon başındaki testlerden bu yana onu nasıl geliştirdiğimizin iyi bir ölçüsünü bize vermesi gereken bir pist.”

“Bence hepimiz aracı çok daha iyi anladığımızı ve iyi geliştirdiğimizi hissediyoruz, bu yüzden ne kadar ilerlediğimize dair bu referans noktasına sahip olmak olumlu olacak.”

Umarım İspanya’da iyi bir sonuç alabiliriz.”Nyck de Vries, FP1’de FW44’ümüzün direksiyonuna geçtiğinde F1 yarış hafta sonu ilk yarışına çıkacak ve bu deneyimden keyif alıyor: “

Öncelikle, Williams’a FP1’de koşma fırsatı için gerçekten teşekkür etmek istiyorum.

“Takımı tanımak, FW44’ü sürmek ve ayrıca bir Formula 1 hafta sonu boyunca kendimi piste çıkarmak benim için harika.”

“Teste hazırlık şu ana kadar iyi gidiyor ve takım beni inanılmaz derecede destekledi. Şimdi İspanya’daki tüm deneyimi dört gözle bekliyorum!”

Dave Robson, pisti son derece iyi bilen ve Williams’ın pist için tuttuğu çok çeşitli verilerle İspanya’ya yapacağı bir başka ziyarette takımın mümkün olduğunca kendinden emin olduğunu düşünüyor.

Araç Performansı Başkanı; “Miami’deki yeni pist ile Circuit de Barcelona-Catalunya’nın aşinalığı arasındaki zıtlık daha keskin olamazdı” dedi ve ekledi:

“Sürücüler ve mühendisler bu pistin tuhaflıklarını ve inceliklerini çok iyi biliyorlar ve araç dengesi ve lastik davranışı Şubat ayından farklı olsa da, ne bekleyeceğimiz ve üzerinde çalışmamız gereken alanlar hakkında iyi bir fikrimiz var.”

Araç Şubat ayından bu yana oldukça değişti ve çok daha sıcak pist koşulları çok farklı sorunlar ortaya çıkaracak.

“Son birkaç etkinlikte cesaret verici bir yarış temposu gösterdik ve çabalarımız şimdi sıralama turlarına aynı performans seviyesini getirmeye odaklandı.”

Bunu başarılı bir şekilde yapabilirsek, ileriye dönük olarak çok daha güçlü bir konumda olacağız.

“FP1 için araçta Nyck de Vries’in olmasını dört gözle bekliyoruz, çünkü yeni bir sürücüyle çalışmak ve aracın güçlü ve zayıf yönleri hakkında yeni bir fikir edinmek her zaman iyidir.”

“Nyck’in deneyimi ve profesyonelliği Cuma günü çok önemli olacak çünkü aracı FP2 için Alex’e geri vermeden önce FP1’deki bazı önemli mühendislik testlerini tamamlayacak.”

Sportif Direktör Sven Smeets, “Nyck’in İspanya Grand Prix’sinde FP1 için takıma katıldığını görmeyi dört gözle bekliyorum.”Çok yetenekli ve deneyimli bir sürücü olduğu için FW44’teki zamanını en üst düzeye çıkaracağından ve takım için güçlü, yetenekli bir performans sergileyeceğinden şüphem yok.” dedi.

2012’de Pastor Maldonado, Formula 1 galibiyetini ve Williams’ın 114. en iyi adım ziyaretini gerçekleştirdi ve Venezüellalı sürücü, o yıl birçok yarışta beşinci Grand Prix galibi oldu.

1992 Barselona Olimpiyatları gelişim programı, İspanyol şehri 1992 Yaz Olimpiyat Oyunları’na hazırlandığında pistin inşasından sorumluydu.

Pist, yol bisikleti etkinlikleri için başlangıç/bitiş çizgisi olarak ikiye katlandı.Williams Racing, başlangıçta bilindiği gibi Circuit de Catalunya’daki ilk etkinliklere hükmetti, Nigel Mansell 1991’deki açılış etkinliğini kazandı ve ertesi yıl başarısını tekrarladı.

Alain Prost ve Damon Hill bu rekoru 1993 ve 1994 yıllarında da sürdürdü.Nicky ve Alex de İspanya’da başarıyı tattılar.

Nicky, 2019 Formula 2 şampiyonasında o sezon dört galibiyetten birini kazandı. Alex’in ilk GP3 hafta sonu, 2016’da burada bir galibiyet kupası almasıyla sona erdi.İyi bir sıralama performansı elde etmek burada Monako’da olduğu kadar önemli, Katalan pistinde sadece üç yarış galibi başlangıç gridinin ön sırasından gelmiyor.

Brezilya GP sonrası takımdan açıklama

Yas Marina Pisti Hakkında Bilinmesi Gereken Beş Şey

Sayılarla Yas Marina

Dakar Rallisi 2023 Hakkında Bilmen Gerekenler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir